Ambulancia klinickej imunológie a alergológie 

MUDr. Jana Kožičková

Alergická nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice v dôsledku expozície alergénu. Ide o zápal nosa, očí a dýchacích ciest vyvolaný alergickou reakciou, najmä na peľ rastlín vo vzduchu, ale aj na zvieracie alergény, roztoče, či plesne v ovzduší. Alergická nádcha je typ alergie, ktorý postihuje v západných krajinách 10 – 30 % ľudí. Prevažuje kategória medzi 20. až 40. rokom života. Podľa typu alergénu, ktorý nosové príznaky vyvoláva, môžeme alergickú nádchu charakterizovať ako sezónnu, celoročnú a profesionálnu.

 

Príznaky

Medzi príznaky patrí pocit šteklenia v nose, vodnatý a číry výtok z nosa, pocit upchatého nosa, kýchanie, začervenané, vodnaté a opuchnuté oči. Nástup príznakov je často v priebehu niekoľkých minút po expozícii a môže ovplyvniť spánok, schopnosť pracovať či sústrediť sa. Mnoho ľudí s alergickou nádchou trpí aj astmou, alergickou konjuktivitídou alebo atopickou dermatitídou.

Príznaky alergie sa podobajú príznakom bežného prechladnutia, často však trvajú dlhšie než dva týždne a nie sú sprevádzané horúčkou. Alergická nádcha je typicky vyvolaná environmentálnymi alergénmi, ako je peľ, srsť domácich zvierat, prach alebo plesne. K rozvoju alergie prispieva genetická predispozícia a environmentálna ekologická expozícia. Kontakt so zvieratami v rannej fáze života môže znížiť riziko vzniku alergií v neskoršom veku. Rovnako znižuje riziko väčší počet súrodencov a vyrastanie v prostredí vidieka.

 

Diagnostika

Diagnostika je založená na anamnéze, kožnom, tzv. prick teste či laboratórnom vyšetrení špecifickej IgE protilátky.

 

Liečba

Opatrenia, ktoré sú účinné, zahŕňajú najmä vylúčenie dráždiaceho alergénu.

Intranazálne kortikosteroidy sú preferovaným liečebným postupom pri trvajúcich príznakoch.

Antihistaminiká sa môžu užívať perorálne alebo nazálne. Pred expozíciou sezónnym alergénom sa odporúča aplikácia perorálnych antihistaminík.

Jedinou kauzálnou ( príčinnou) liečbou alergickej nádchy je špecifická alergénová imunoterapia. 

Alergénové vakcíny môžu byť buď perorálne, vo forme tabliet alebo kvapiek, ktoré sa aplikujú pod jazyk ráno nalačno, alebo vo forme injekcií, ktoré sa podávajú predsezónne alebo počas celého roka.